RoCK_ForumS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
RoCK_ForumS

RoCK_ForumS'a Hoş GeLDiniZ

AnasayfaPortalliAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

ÜNİVERSİTE KONTENJANLARI AÇIKLANDI!

YazarMesaj
RoCK_ForumS Yetkilisi
Admin
Admin
RoCK_ForumS Yetkilisi

ÜNİVERSİTE KONTENJANLARI AÇIKLANDI! Empty
MesajKonu: ÜNİVERSİTE KONTENJANLARI AÇIKLANDI!   ÜNİVERSİTE KONTENJANLARI AÇIKLANDI! Icon_minitimePtsi Tem. 16, 2007 10:38 am

ÜNİVERSİTE KONTENJANLARI AÇIKLANDI! Iste-yeni-kontenjanlar_o

1 milyon 510 bin adayın katıldığı Öğrenci Seçme Sınavı'ndan (ÖSS) sonra, Yükseköğretim Genel Kurulu da üniversitelerin kontenjanlarını belirledi.

Buna göre lisans programlarına 207 bin 328, önlisans programlarına 208 bin 913 öğrenci yerleştirilecek. Özel yetenek sınavıyla alınacak 16 bin 909 öğrenciyle üniversitelerin toplam kontenjanı 433 bin 150 olarak belirlendi.

GEÇEN yıl toplam 418 bin öğrencinin yerleştirildiği iki ve dört yıllık yükseköğretim programlarında, tüm olanaklar kullanılarak kontenjanlarda toplam 12 bin artış gerçekleştirildi. Buna göre iki yıllık (önlisans) programlarına 208 bin 913, dört ve beş yıllık (lisans) programlarına 207 bin 328 öğrenci yerleştirilecek. Özel yetenek sınavıyla yerleştirilecek 16 bin 909 adayla birlikte üniversitelerin toplam kontenjanı Yükseköğretim Kurulu tarafından 433 bin 150 olarak belirlendi.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof.Dr. Ünal Yarımağan, kontenjan artışının, aday sayısındaki artışın çok gerisinde olduğunu belirtti, yeni üniversiteler açılmasının kontenjanları etkilemediğini, çünkü bu fakülte ve yüksekokulların zaten var olduğunu, üniversitelerin bölünmesiyle kontenjan artışının olamayacağını söyledi

SON 5 YILIN TABLOSU

Yarımağan, 2002-2007 yılları arasında kontenjanlarda tüm imkanlar zorlanmasına rağmen ancak yüzde 7 civarında artış sağlanabilirken, üniversiteye girmek isteyen aday sayısında ise yüzde 40 artış olduğunu, gençlerin durumunun her yıl daha da kötüye gittiğini söyledi. Yarımağan, "Bunun çaresi projeler geliştirmek, hedefler belirlemek, kontenjan artışlarını bir plana koymaktır. Hükümetin bunun için planlı yatırım yapması, buna kafa yorması gerekiyor. Ne yazık ki bunların üzerinde durulmuyor" dedi.

KONTENJAN DAĞILIMI

Merkezi yerleştirmeyle öğrenci alan yükseköğretim programlarının dağılımı da belirlendi. Buna göre Devlet üniversitelerine toplam 364 bin 436, Vakıf üniversitelerine 37 bin 310, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde bulunan üniversitelere 12 bin 542, Yurtdışındaki değişik üniversitelere bin 953 öğrenci yerleştirilecek.

PUAN TÜRÜNE GÖRE

Yükseköğretim programlarına sınavsız geçişle yerleştirilmesi öngörülen 208 bin 889 adayın puan türlerine göre dağılımı da Yükseköğretim Genel Kurulu tarafından belirlendi. Buna göre 96 bin 314 aday Sayısal-1, 89 bin 781 aday Eşit Ağırlık-1, 21 bin 584 aday ise Sözel-1 puanına göre yerleştirilecek. Yabancı Dil puanına göre yerleştirilecek aday sayısı ise bin 210 olarark saptandı. ÖSS puanına göre 80 bin 576 aday Sayısal-2'ye,61 bin 159 aday Eşit Ağırlık-2 puanına, 26 bin 781 aday da Sözel-2 puanına göre kayıt hakkı elde edecek.

SON SINIF DÜZEYİNDEKİLER

Sınava lise son sınıf öğrencisi olarak katılanların başarı oranı diğer adaylara göre düşük kaldı. Sınavda son sınıf düzeyinde sınava katılanlardan 100 öğrenciden ancak 50'si 185 ve üstünde puan elde ederken, daha önce sınava girip de kaydını yaptırmayanlardan 100 öğrenciden 74'ü başarılı oldu.

https://rockforums.yetkin-forum.com

ÜNİVERSİTE KONTENJANLARI AÇIKLANDI!
1 sayfadaki 1 sayfası